fbpx

תערוכות בתחנה


פסטיבל אמנות רחוב יהודי: שמים סביבנו

התחנה הראשונה מזמינה אתכם לתערוכה של הביאנלה של ירושלים – "פסטיבל אמנות רחוב יהודי: שמים סביבנו"

תאריכים:
אירוע הפתיחה – 17.10 21:00-23:00.
התערוכה תוצג עד 28.11 בקרון 'מסע בזמן' בתחנה, בין מסעדת המזנון לג'ימבורי.

עלות: כניסה חופשית.

על התערוכה:

הרחוב הוא לרוב ארעי וחשוף לתנאי הטבע, לוונדליזם, לפגעי מזג האוויר ולהרס כתוצאה מבנייה או מפיתוח. ולמרות זאת, אמני רחוב בכל העולם ממשיכים לצייר בו, גם ללא תמורה, מתוך תחושת שליחות שעליהם להביא צבע ואור לעולם. הם מציירים 'לשם שמים'.

אמנות זו מוסיפה צבע והתפעלות לערים, מאירה את השכונות, וממקדת את תשומת הלב בפינות נשכחות. האמנים המשתתפים בפרויקט מגיעים מרקעים מגוונים – אשכנזים ומזרחים, חילונים ודתיים, מהארץ ומהתפוצות – ומה שביניהם.

השילוב של נקודות המבט מאפיין את המגוון העשיר הקיים בעולם היהודי ויוצר קרקע פורייה לשיחה רחבה על אמנות וזהות יהודית. קולקטיב זה של אמנים יוצא מהגלריה אל הרחוב, כדי שכולם יראו וייחשפו ויתמודדו באופן אישי ושונה עם הרעיונות.

הבעל שם טוב מלמד שבכל יצור חי ובכל חפץ יש ניצוץ של האל, ומטרת הקיום שלנו היא לחשוף קדושה נסתרת זו. מעשה של צביעת קירות חשופים מעורר בנו מבט חדש על חללים מוכרים ומלמד אותנו להכיר בפוטנציאל הקיים סביבנו.

אמנות רחוב מבקשת לשאול, כיצד מגרש חניה יכול להיות יפה? כיצד הוא יכול לאחד בינינו? רבים מהאמנים המשתתפים בפרויקט זה ידועים בנוכחות שהם נותנים בעבודותיהם לטקסט הנכתב בסגנון ייחודי, ויוצרים עבודות הטובלות בתבונה מסורתית ואישית. אמנים אחרים מתרכזים בפּנים, ומזמינים את הצופה ליצור אינטראקציה עם אישים מפורסמים, עם אזרחים פשוטים, ועם דמויות בדיוניות ולראות את האנושי בכל אחת ואחד.

אנו מוקפים תמיד בקדושה, ויש לנו ההזדמנות והחובה לחוות אותה.

שם האוצר: הלל סמית

אוצרים שותפים: עלי קפלן וילדמן, ג'ודי טל קופלמן

רשימת האמנים המשתתפים:

דן גרובר, שלום יוסף חיון, יצחק מולי, לינור מזרחי-כהן, סולומון סוזה, הלל סמית, אלה פוניזובסקי, ברגלסון, איתמר פלוגי / FALUJA, ג'ודי טל קופלמן, ברקת קזוור

תערוכת עולם הרכבות

עולם הרכבות במתחם התחנה הראשונה

עולם הרכבות במתחם התחנה הראשונה ברוכים הבאים לעולם הרכבות במתחם התחנה הראשונה ירושלים. אצלנו הרכבות עובדות כל הזמן!

בליבו של מתחם התחנה הראשונה ירושלים, בתוך קרון שבעבר היה פעיל, נמצאת תערוכת הרכבות הבינלאומית של עולם הרכבות. התערוכה המרהיבה המתאימה לילדים, בני נוער ומבוגרים, מציגה מאות דגמי רכבות הנוסעות על מסלול מרהיב שעובר בדגמי נופים שונים מכל העולם. כך תוכלו למשל לראות רכבות קיטור העוברות בגשרים ומערות או רכבות נוסעים אקספרס הדוהרת סמוך אל בשטח עירוני.

על מנת לתת לתערוכה את התמונה המושלמת, תוכלו לצפות גם בדגמי אוטובוסים שונים. מלבד התערוכה, ניתנת אפשרות לרכוש דגמי רכבות מכל מיני סוגים וכמו כן להשתתף בחוגים וסדנאות בנושא. במקום ניתן גם לקנות דגמי רכבות מכל מיני סוגים וכמו כן להשתתף בחוגים וסדנאות בנושא.

שעות פעילות:
ראשון 12:00-18:00, 
שני 11:00-18:00, שלישי 15:00-18:00, רביעי 16:00-18:00, חמישי 11:00-18:00, שישי 11:00-16:00, שבת 11:00-17:00

בנוסף יתקיימו סיורים מודרכים בהובלת היוצר והמקים שמעון פוטרמן אחת לשעה עגולה, לפי השעות:

שלישי 11:00-13:00, רביעי 16:00-18:00, שבת 11:00-17:00

הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, מוגבל ל15 אנשים בסיור.
מותנה ברישום מראש אצל ליבי: 050-730-5507

נמסטה בתחנה הראשונה

"כִּי בֵיתִי בֵּית תְּפִלָּה יִקָּרֵא לְכָל הָעַמִּים" (ישעיהו, נו). בפרויקט שלנו בחרנו להנכיח את החזון על ירושלים כמרכז תרבותי דתי לכל עמי העולם. זאת באמצעות גרפיטי וציור שש דמויות מתרבויות שונות המכבדות בברכת שלום "נמסטה" את באי ובאות מתחם התחנה. הפרויקט מבקש ליצור חיבור וקרבה בין אנשים, ובקומפוזיציה שלו לעטוף בחום את הנוכחים.

ועדת קישוט – Urban Deco – ועדת-קישוט היא עמותה שמטרתה לטפח את המרחב הציבורי בישראל באמצעים אמנותיים שונים כגון ציור, פיסול, פסיפס, גרפיטי ועוד. העמותה היא קולקטיב של אמנים ואנשי עשייה מתחומים שונים כמו מתכננים עירוניים, אנשי חינוך, פעילים חברתיים ואוהבי אומנות. בכל פרויקט העמותה שמה לה למטרה ליצור שיתופי פעולה עם התושבים.

התערוכה תלויה על תקרת הרחבה המרכזית וניתן לצפות בה כל עת, 24/7.

הצטרפות לניוזלטר התחנה